Oscars 2015 Winners List – Birdman, Eddie Redmayne and Julianne Moore Win Trophies

By Jimmy Witts, Showbiz Bites Staff Writer

Oscars 2015-FeatOscars 2015 winners list is what the central focus of all and sundry today, as the 87th Annual Academy Awards have just wrapped up in Los Angeles. Birdman has won two big trophies at the event but makes a tie with Grand Budapest Hotel for awards tally. Here is the complete list of the winners at the Oscars 2015.

Best Supporting Actor

Winner: JK Simmons (Whiplash)

Nominees:

Robert Duvall (The Judge)
Ethan Hawke (Boyhood)
Edward Norton (Birdman)
Mark Ruffalo (Foxcatcher)

Achievement in Costume Design

Winner: The Grand Budapest Hotel – Melina Canonero

Nominees:

Inherent Vice (Mark Bridges)
Into the Woods (Colleen Atwood)
Maleficent (Anna B Sheppard)
Mr Turner (Jacqueline Durran)

Achievement in Makeup and Hairstyling

Winner: The Grand Budapest Hotel – Frances Hannon, Mark Coulier

Nominees:

Foxcatcher – Bill Corso, Dennis Liddiard
Guardians of the Galaxy – Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

Best Live Action Short Film

Winner: The Phone Call – – Mat Kirkby, James Lucas

Nominees:

Aya – Oded Binnun, Mihal Brezis
Boogaloo and Graham – Michael Lennox, Ronan Blaney
Butter Lamp – Wei Hu, Julien Féret
Parvaneh – Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger

Best Foreign Language Film

Winner: Ida – Pawel Pawlikowski

Nominees:

Tangerines – Zaza Urushadze
Leviathan – Andrey Zvyagintsev
Wild Tales – Damián Szifrón
Timbuktu – Abderrahmane Sissako

Achievement in Sound Mixing

Winner: Whiplash – Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley

Nominees:

American Sniper – John T Reitz, Gregg Rudloff, Walt Martin
Birdman – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga
Interstellar – Gary Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten
Unbroken – Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee

Best Documentary Short Subject

Winner: Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent, Dana Perry

Nominees:

Joanna – Aneta Kopacz
Our Curse – Tomasz Sliwinski, Maciej Slesicki
The Reaper – Gabriel Serra
White Earth – Christian Jensen

Achievement in Sound Editing

Winner: American Sniper – Alan Robert Murray, Bub Asman

Nominees:

Birdman – Aaron Glascock, Martín Hernández
The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Brent Burge, Jason Canovas
Interstellar – Richard King
Unbroken – Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro

Image Courtesy: nydailynews.com

Image Courtesy: nydailynews.com

Achievement in Visual Affects

READ ALSO:  Tanishaa Mukerji’s Fashion Statement at 20th Kolkata International Film Festival

Winner: Interstellar – Paul J Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott R Fisher

Nominees:

Captain America: The Winter Soldier – Dan Deleeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Daniel Sudick
Dawn of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist
Guardians of the Galaxy – Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould
X-Men: Days of Future Past – Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer

Best Supporting Actress

Winner: Patricia Arquette (Boyhood)

Nominees:

Laura Dern for Wild
Keira Knightley for The Imitation Game
Emma Stone for Birdman
Meryl Streep for Into the Woods

Best Animated Short Film

Winner: Feast – Patrick Osborne, Kristina Reed

Nominees:

The Bigger Picture – Daisy Jacobs, Chris Hees
The Dam Keeper – Robert Kondo, Daisuke “Dice” Tsutsumi
Me and My Moulton – Torill Kove
A Single Life – Joris Oprins

Best Animated Feature Film

Winner: Big Hero 6

Nominees:

The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of the Princess Kaguya

Achievement in Cinematography

Winner: Birdman: Emmanuel Lubezki

Nominees:

The Grand Budapest Hotel: Robert D Yeoman
Ida: Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski
Mr Turner: Dick Pope
Unbroken: Roger Deakins

Best Production Design

Winner: The Grand Budapest Hotel: Adam Stockhausen, Anna Pinnock

Nominees:

The Imitation Game: Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald
Interstellar: Nathan Crowley, Gary Fettis
Into the Woods: Dennis Gassner, Anna Pinnock
Mr Turner: Suzie Davies, Charlotte Watts

Achievement in Film Editing

Winner: Whiplash – Tom Cross

Nominees:

Boyhood – Sandra Adair
The Imitation Game – William Goldenberg
The Grand Budapest Hotel – Barney Pilling
American Sniper – Joel Cox, Gary Roach

Best Original Song

Winner: Glory from Selma – Lonnie Lynn (Common), John Stephens (John Legend)

Nominees:

The Lego Movie – Shawn Patterson (Everything Is Awesome)
Beyond the Lights – Diane Warren (Grateful)
Glen Campbell: I’ll Be Me – Glen Campbell, Julian Raymond (I’m Not Gonna Miss You)
Begin Again – Gregg Alexander, Danielle Brisebois (Lost Stars)

READ ALSO:  PIX: Bollywood Bigwigs Attend Shah Rukh Khan’s Party for Apple CEO Tim Cook at Mannat

Best Documentary Feature

Winner: CitizenFour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky

Nominees:

Finding Vivian Maier – John Maloof, Charlie Siskel
Last Days in Vietnam – Rory Kennedy, Keven McAlester
The Salt of the Earth – Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, David Rosier
Virunga – Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

Best Original Score

Winner: Alexandre Desplat – The Grand Budapest Hotel

Nominees:

Alexandre Desplat – The Imitation Game
Hans Zimmer – Interstellar
Jóhann Jóhannsson– The Theory of Everything
Gary Yershon – Mr Turner

Adapted Screenplay

Winner: Graham Moore – The Imitation Game

Nominees:

Jason Hall – American Sniper
Paul Thomas Anderson – Inherent Vice
Anthony McCarten – The Theory of Everything
Damien Chazelle – Whiplash

Original Screenplay

Winner: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo – Birdman

Nominees:

Richard Linklater – Boyhood
E Max Frye, Dan Futterman – Foxcatcher
Wes Anderson, Hugo Guinness – The Grand Budapest Hotel
Dan Gilroy – Nightcrawler

Best Director

Winner: Alejandro González Iñárritu for Birdman

Nominees:

Richard Linklater for Boyhood
Bennett Miller for Foxcatcher
Wes Anderson for The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum for The Imitation Game

Best Actress

Winner: Julianne Moore (Still Alice)

Nominees:

Marion Cotillard for Two Days, One Night
Felicity Jones for The Theory of Everything
Rosamund Pike for Gone Girl
Reese Witherspoon for Wild

Best Actor:

Winner: Eddie Redmayne (The Theory of Everything)

Nominees:

Steve Carell for Foxcatcher
Benedict Cumberbatch for The Imitation Game
Bradley Cooper for American Sniper
Michael Keaton for Birdman

Image Courtesy: bbc.co.uk

Image Courtesy: bbc.co.uk

Best Picture

Winner: Birdman

Nominees:

American Sniper
Boyhood
The Imitation Game
The Grand Budapest Hotel
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

Well, this is what the Oscars 2015 winners list is! 87th Annual Academy Awards were a sparkling extravaganza taken place in Los Angeles on 22nd February 2015 where the who’s who of Hollywood came to adorn the event.  Let us share your thoughts on the Oscars 2015 winners list in comments section as under.  Images Courtesy: nydailynews.com and bbc.co.uk

Most Interesting Posts to Visit

Comments

comments

About Jimmy Witts

Jimmy Witts is a passionate writer and entertainment buff. His area of expertise is mainly Hollywood, but also dashes off stuff on the fashion industries of the world. Mr. Witts is reachable at jimmy.witts@showbizbites.com